Aile Danışmanlığı

Nisan 23, 2023 by diyarsapan0

Aile Danışmanlığı aileyi oluşturan bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerindeki patolojik durumları, yaşadıkları sorunları, sorunların çözümünü, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında çocuklarla ve aile ile ilgili bireysel ya da bireyler arasındaki sorunları ele alarak bunların üstesinden gelinmesine yardımcı olmaya çalışan bir danışmanlık hizmetidir.

Aile danışmanlığı, sorunları aile grup dinamiğini ele alarak tüm aile bireylerine yönelik bütüncül bir yaklaşımla odaklanması sonucunda aileye daha sağlıklı bir yaşam alanı sunmayı hedefler. Böylece yaşanan olumsuzluklar iyilik haline dönüştürülmeye çalışılır.

Aile danışmanlığı, evli çiftlerin veya aile bireylerinin ilişkilerinde yaşadıkları sorunların açığa çıkmasını ve bireylerin bu sorunlar hakkında farkındalık kazanması sonucunda her bir bireyin sorun çözme becerisini geliştirmeyi ve aile içi sorunların sağlıklı şekilde çözülmesini amaçlamaktadır.

  Terapi süresince aile üyelerinin aralarındaki patolojik durumlar, iletişime dayalı sorunlar, ilişkilerin temelini oluşturan duygu yönetimi belirlenmeye çalışılır, değerlendirilir ve ilişkilerde aksayan yönler bulunup ortaya çıkarılarak diğer üyelerin de bunu görmesi sağlanır. Böylece çözüm için yol haritası oluşturulmaya çalışılır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *