Sınav kaygısı

Nisan 23, 2023 by diyarsapan0

Sınav kaygısı, öğrenim gören bireylerin olacakları sınavlarında başarısız olacaklarına dair yoğun kaygı beslemesi sonucunda öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı ve devamlı stresli olma durumu şeklinde tanımlanabilir.

Sınav zamanlarında ya da büyük sınavların olduğu senelerde sınav kaygısı yaşanabilir ve bu durum oldukça normaldir ancak sınav kaygısı olan öğrenciler, kaygı, stres ve korku duygularını diğer kişilerden çok daha yoğun ve aşırı düzeylerde yaşayabilirler ve başarısız olmakla ilgili aşırı korkmalarına neden olan sınav kaygısını, her öğrencinin yaşadığı stresten ayırmak gerekir.

Sınav kaygısı normal koşullarda öğrencileri daha çok çalışmaya ve başarıya odaklanmaya yöneltmektedir ancak sınav kaygısını yoğun yaşayan öğrencilerde bu kaygı başarılı olmalarının önündeki en büyük engel olarak karşılarına çıkmaktadır.

Öğrencilerin konsantrasyonu bozmakta, ders çalışmalarını engellemekte ve sınav anında bildiklerini unutmasına, bilgilerini etkin kullanamamasına yol açmakta ve başarısızlığa sebep olmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *